Programowanie
Sterowników PLC

Każdy system automatyki przemysłowej wymaga odpowiedniego sterowania. Mózgiem takiego systemu jest sterownik PLC, który steruje danym procesem wykonywanym przez zaprojektowany układ.

Nasza firma zajmuje się programowaniem sterowników PLC. Programy przez nas tworzone są niezawodne, czytelne oraz są zoptymalizowane do danego procesu technologicznego, aby w pełni wykorzystać możliwości powstałego układu automatyki. 

szafa

Jakość

Najmniejszy szczegół w wykonywanych pracach cechuje się najwyższą jakością.

Terminowość

Realizacja projektu w wyznaczonym terminie jest dla nas priorytetem.

Innowacyjność

Każdy nasz projekt jest wykonany w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania i myśl techniczną.

Kontakt

Masz pytanie, pomysł lub problem ? Skontaktuj się z nami.

Zainteresowany ofertą? Napisz do nas

Skontaktuj się z nami w celu omówienia szczegółów oferty

Programowanie sterowników PLC

Sterownik PLC jest mózgiem każdego systemu automatyki. Steruje on danym systemem, danym procesem technologicznym. Sterownik podejmuje decyzję jaką czynność ma wykonać poszczególny segment systemu automatyki. Naturalnym miejscem pracy sterownika PLC jest szafa sterownicza. Sterowniki PLC są przystosowane do pracy 24h/dobę, 365 dni w roku.

Co to jest PLC?

Sterownik PLC (Programmable Logic Conroller)­, tłumaczymy jako Programowalny Sterownik Logiczny. Jest to urządzenie mikroprocesorowe, które ma za zadanie sterować maszyną, jak i również rozwiązywać problemy pojawiające się podczas jej działania.

Zadaniem sterownika PLC jest sterowanie urządzeniami wyjściowymi według napisanego programu. Rolą sterowników PLC jest sterowanie sekwencyjne z użyciem programu. Sterowanie to polega na tym, że sterownik na początku sprawdza stany sygnałów wejściowych, następnie zostaje wykonany program główny, na końcu sterownik ustawia uaktualnione sygnały na wyjściu. Po tym cały proces rozpoczyna się od początku.

 

Języki programowania sterowników PLC

Języki programowania sterowników PLC są znormalizowane zgodnie ze standardem IEC 61131-3. Języki programowania dzielimy na języki tekstowe (lista instrukcji, tekst strukturalny) oraz języki graficzne (język drabinkowy, język schematów blokowych).

Język listy instrukcji (IL) jest to język niskiego poziomu, zbliżony do asemblera. Instrukcje wykonywane sekwencyjne składają się z dwóch elementów – operatora i operandu. Język tekstu strukturalnego (ST) składnią przypomina język C, umożliwia pisanie skomplikowanych programów. Język drabinkowy (LD) jest językiem bardzo często wykorzystywanym. Swoją popularność zawdzięcza podobieństwu do schematów stykowo – przekaźnikowych. Język schematów blokowych (FBD), pozwala na pisanie rozbudowanych programów przy wykorzystaniu gotowych bloków funkcyjnych .

 

Programowanie

Obecnie na rynku jest dostęp do sterowników PLC od wielu producentów. Każdy producent do swojego sterownika dołącza dedykowane oprogramowanie, które umożliwia połączenie się ze sterownikiem i wgranie do jego pamięci napisanego programu.

Program na sterownik PLC jest pisany pod konkretny budowany układ automatyki. Ważnym aspektem jest żeby program był czytelny, niezawodny oraz zoptymalizowany. Optymalizacja programu ma na celu jak najefektywniejsze wykorzystanie możliwości układu automatyki. Ważne jest takie zaprogramowanie sterownika, żeby czasy działania poszczególnych etapów procesu technologicznego były ze sobą zgrane i żeby czasy ich działania były możliwie najkrótsze. Pozwala to na zwiększenie wydajności pracy układu automatyki.

Podczas programowania sterownika PLC programista powinien mieć na uwadze to, by pisany program miał możliwość wprowadzenia zmian w przypadku zmiany działania układu automatyki, np.: dostosowanie procesu produkcyjnego do wytwarzania tego samego elementu ale o innych wymiarach.

 

Sterowniki PLC – Wady i zalety

Sterowniki PLC, w porównaniu do układów przekaźnikowo – stycznikowych, nie wymagają zmiany okablowania. Znacznie skraca to czas zmiany sterowania danym procesem. Zastosowanie sterownika PLC zmniejsza koszty poprzez eliminację w instalacji przekaźników czasowych oraz styczników pomocniczych. Program obsługujący sterownik PLC można kopiować i używać wiele razy co jest bardzo ekonomiczne.

Sterowniki PLC w zasadzie nie mają wad, do wad można zaliczyć cenę takiego sterownika. Dotyczy to małych układów, w dużych układach automatyki koszt sterownika nie stanowi znacznego udziału w koszcie całkowitym. Ponadto do obsługi sterownika jest potrzeby wykfalifikowany pracownik.

Prefabrykacja
Szaf Sterowniczych

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Programowanie
Sterowników PLC

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Projektowanie
Autocad

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Przewiń do góry